Novinky

Ekologie, recykling a vzdělání

V dnešní době je kladen velký důraz na ekologii a recykling. Velmi zajímavý projekt představila pán Marek Margielewski s firmou Plast-Mar. Pokud to s ekologií a recyklací myslíte vážně musíte začít u těch nejmenších. A právě proto vznikl projekt recyklační firmy s edukačním programem pro děti, studenty v podstatě pro všechny kdo o to projeví zájem. Proto jsme se rozhodli pomoci a být součásti tohoto zajímavého projektu.

Od roku 2020 se tento projekt rozšíří o znalosti z oboro měření indexu toku taveniny pomocí laboratorního plastometru Dynisco LMI 4000. Studenti se budou učit o kvalitě polymeru, jeho druhotného zpracování a následné kontrole kvality. Každý materiál si zaslouží druhou šanci a možnost vyrobit z něj užitečnou věc, ale aby materiál tuto šanci mohl dostat je potřeba jej nejprve správně vytřídit. A tomu se firma Plast-Mar intenzivně věnuje a nabízí školkám, školám i studentům znalosti, jak s odpadem správně nakládat. Protože pokud vyhodíte správný plastový obal do správného kontejneru, může se z něj vyrobit nový, ekologický, produkt. Není tajemstvím, že děti které absolvovaly přednášku pana Marka sbírají odpad a plastové obaly v okolí svého bydliště a spolu s rodiči je vozí recyklovat a chránit tak okolí, přírodu a tím i svět. Věříme, že takových projektů bude více a přejeme Plast-Maru spoustu úspěchu a mladých studentů, kteří budou o svou zemi pečovat. 

Ekologii a vzdělání v oblasti recyklingu v Balczewu  respektive firmy Plast-Mar není třeba obyvatelům polského regionu představovat. Za 7 let své existence ji navštívilo téměř 25 000 lidí. V pátek oslavil majitel společnosti Plast-Maru Marek Margielewski společně se svými zaměstnanci a pozvanými hosty 50. výročí působnosti v oboru, 45. výročí obchodní činnosti, 7. výročí Ekologického vzdělávacího místa a rok Centrum technického vzdělávání. Hosté, kteří přišli na obřad, měli možnost poslouchat rozhovor s panem Marekem „Když se z práce stane vášeň“. Přednášky se účastnili akademici dvou univerzit, se kterými Plast-Mar spolupracuje. Dr. Mariusz Barczak hovořil o „Organizační kultuře učících se organizací“, zatímco Dr. Piotr Szewczykowski hovořil o „Jak budovat mosty mezi vědou, školou a obchodem ". Oba pánové se zmínili o svých zkušenostech ze spolupráce se společností Plast-Mar. Zaměstnanci KPCEN působící v Bydhošťi připravili překvapení k výročí a soutěž pro hosty. 

Zástupci různých organizací vyjádřili svá přání. Jejich slova ocenila aktivity pana Margielewského a jeho společnosti a jeho obrovský přínos pro vzdělávací aktivity - nejen ekologické, ale i technické. Stojí za to připomenout, že již rok působí v Plast-Mar v technický vzdělávacím oboru, jehož cílem je přesvědčit mladé lidi ke studiu technických fakult. Kurzy zde vedou lektoři z Ekonomické univerzity a Vysoké školy technické a biologické v Bydgoszcze a majitel lituje nízkého zájmu středních škol. Světlo včera rozsvítil zástupce ředitele komplexu ekonomických a logistických škol, pan Daniel Mrugalski. Zmínil, že velké srdce pana Marka uvítá přes 600 studentů. Škola brzy zahájí pravidelné kurzy o materiálu polymerním materiálu PET.